Nawigacja

  • Klasa 4a podjęła się wyzwaniu polagającemu na monitorowaniu codziennej aktywności. Określili 3 proste zadania, które wykonują codziennie przez 2 tygodnie i zapisują wyniki w formularzu EXEL. Do wyzwania przyłaczyli sie też członkowie rodzin i znajomi. 

    Czekamy na podsumowanie waszego projektu!
    27.04.2021 10:46 | więcej »
  • NAPOJE ENERGETYZUJĄCE
    W obecnych czasach napoje energetyzujące (NE) są bardzo popularną używką wśród dorosłych, młodzieży oraz niestety dzieci. Pierwszy napój energetyzujący został wyprodukowany w Japonii w latach 60 XX wieku i był sprzedawany pod nazwą „Lipovitan”, zawierał on 2-3g tauryny i 300mg argininy. Natomiast w Polsce po raz pierwszy napoje tego typu pojawiły się później, blisko lat 90. Dzisiaj dostęp do nich jest niewiarygodnie łatwy, można je znaleźć niemalże w każdym sklepie spożywczym, a także na stacjach benzynowych.
    Czy jesteś pewna/ pewny czy to napój przeznaczony dla dzieci? 
    Zapoznaj się z prezentacją poniżej.
    13.10.2020 22:39 | więcej »
  • Kwarantanna domowa: zasady zdrowego odżywiania
         ​​​​​
    20.03.2020 10:58 | więcej »
  • NA ŚNIADANIE ZAPRASZAMY
    Uczniowie z klasy IIa zadbali o swoje zdrowie, dobre samopoczucie, energię do pracy, nauki i zabawy przygotowując smakowite i kolorowe śniadanie. Wspólna praca przyniosła takie oto widoczne na zdjęciach efekty. Ślinka Wam cieknie? To do roboty i skomponuj własne śnidanie!
        
    08.03.2020 20:36 | więcej »
  • Borys Dajnowski z I miejscem.
    Trójka, wiadomo, od lat jest szkołą promującą zdrowie i mamy wielką przyjemność poinformować, że nasz uczeń Borys Dajnowski zajął I miejsce w etapie rejonowym Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia pod Patronatem Polskiego Czerwonego Krzyża.
    "13 w piątek" wcale nie był pechowy i Borys okazał się najlepszy pośród siedmiorga innych uczestników ze szkół podstawowych z Olsztyna, powiatu olsztyńskiego i lidzbarskiego.
    Przed nim jeszcze w kwietniu spotkanie na etapie regionalnym i być może finał ogólnopolski!
    Trzymamy mocno kciuki i gorąco gratulujemy wiedzy i wyniku.
    Borys przygotowywał się do olimpiady pod opieką pani Hanny Olewieckiej i Jolanty Okuniewskiej.
    13.12.2019 15:36 | więcej »
  • Szkolne eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia pod patronatem PCK.
    26 listopada 2019r. aż 36 uczestników z klas siódmych i ósmych zmierzyło się z pisemnym testem wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Poziom wiedzy uczniów okazał się bardzo wysoki a najlepszy wynik, 15 punktów na 20 możliwych do zdobycia, osiagnęło 3 uczniów: Oliwia Łysak, Borys Dajnowski i Bartosz Łakomy. Ponieważ regulamin Olimpiady zakłada kwalifikację tylko jednego zawodnika reprezentującego szkołę na kolejnym etapie zwycięzcy eliminacji szkolnych walczyli o ten honor w przygotowanej dogrywce. Najlepszy tym razem okazał się Borys Dajnowski i on w grudniu w Olsztynie zmierzy się w eliminacjach rejonowych. 
    Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolnej olimpiady a Borysowi życzymy powodzenia w kolejnej rywalizacji.
    Nad przebiegiem szkolnej olimpiady czuwały pani Hanna Olewiecka i pani Jolanta Okuniewska. 
    27.11.2019 17:29 | więcej »
  • Promowanie zdrowego stylu życia

    17 grudnia 2018 roku w naszej szkole wśród uczniów klasy 4 b i 6 a zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe pt. „Zdrowy styl życia, a nasze zdrowie” przez dietetyka Panią Katarzynę Oskrobę. Pani Dietetyk łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała dzieci do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Uczestnicy zajęć byli bardzo aktywni i zadawali dużo pytań.

    Zajęcia zostały zorganizowane przez Panią Agnieszkę Żurawską, pedagoga szkolnego.

    27.02.2019 10:52 | więcej »
  • "Śniadanie daje moc"

                  Na najważniejszy posiłek w ciągu dnia uczniów klas 0-3 Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu  kolejny raz zaprosił Samorząd Uczniowski z opiekunkami  H. Szkop i B. Rosińską.

                  Dnia 8 listopada przypada  europejski dzień zdrowego śniadania pod hasłem „Śniadanie daje moc” i jak co roku w szkolnej stołówce naszym najmłodszym uczniom zaproponowano zdrowe śniadanie.

                   Pyszne śniadanie składało  się z zupy mlecznej z płatkami kukurydzianymi, bułką z miodem oraz dodatkami owocowo-warzywnymi w postaci jabłka i rzodkiewek.

                    Uczniowie dowiedzieli się o korzyściach jakie płyną dla ich zdrowia ze spożywania  dobrze zaplanowanych i urozmaiconych posiłków. Obiecali, że będą się stosować do zasady „ śniadanie zjedz sam, obiadem się podziel, a kolację oddaj wrogowi” .

                     Młodszym kolegom i koleżankom pomagały członkinie samorządu uczniowskiego z klasy VI a oraz VII a. Do zobaczenia w przyszłym roku na równie pysznym śniadanku.

    13.11.2018 16:01 | więcej »
  • Wspólne śniadanie klasy 2c oraz 7a
    "Czym skorupka za młodu ......"
    Starsi koledzy i koleżanki z klasy 7a, korzystając ze swojego doświadczenia w przygotowywaniu przekąsek z wykorzystaniem zdrowych i nieprzetworzonych produktów,  pomagali przygotować II śniadanie młodszej klasie 2c. Motywem przewodnim śniadania były pasty na bazie twarogu, do tego chleb wieloziarnisty i kompot przygotowany przez panie kucharki ze szkolnej stołówki. 
    Pasta I
    twaróg, makrela, ogórek kiszony, szczypiorek, jajko na twardo, majonez
    Pasta II
    twaróg, jajka na twardo, szczypiorek, majonez
    Pasta III
    twaróg, rzodkiewka, ogórek, szczypiorek, śmietana
    Pasta IV
    twaróg, rodzyki, miód naturalny, śmietana
    Starsza młodzież sprawnie pokroiła produkty, wymieszała składniki  i przygotowała pasty, młodsi uczniowie zajęli się przygotowywaniem kanapek i układaniem na tacach. Wspólna praca zakończyła się pałaszowaniem przygotowanych przekąsek.
    Mamy nadzieję, że nowe umiejętności kulinarne będą systematycznie wykorzystywane. 
    Śniadanie przygotowano pod opieką wychowawców: Jolanty Okuniewskiej i Joanny Śmiełowskiej

    zdjęcia https://www.facebook.com/trojka.biskupiec/photos/pcb.1185782084896397/1185781004896505/?type=3&theater
    27.10.2018 19:01 | więcej »
  • „Nie zapomnij o drugim śniadaniu”
    Dziś, 27 września ,pierwszoklasiści spotkali się z przedstawicielami Gazety Olsztyńskiej. W ramach akcji „Nie zapomnij o drugim śniadaniu” otrzymali  pojemniki ze zdrowym śniadaniem. Dzieci dowiedziały się co należy jeść, aby śniadanie było zdrowe i pełnowartościowe. 
    07.10.2018 16:18 | więcej »
  • Bezpieczne Wakacje
    Zbliżają się wakacje, okres wyjazdów i aktywnego wypoczynku. Aby nic nie zakłóciło naszych wakacyjnych planów przedstawiciele Policji i Straży Pożarnej zapoznali nas z zasadami bezpiecznego zachowania nad wodą oraz ze sposobami udzielania pierwszej pomocy.
    12.06.2018 20:14 | więcej »
  • Promowanie zdrowego stylu życia

    6 czerwca 2018 roku w naszej szkole wśród uczniów klasy 4 a i 4 c zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe pt. „Zdrowy styl życia, a nasze zdrowie” przez psychologa i dietetyka Panią Katarzynę Oskrobę. Pani Dietetyk łącząc elementy zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu, ciekawie zachęcała dzieci do bardziej świadomego dbania o własne ciało. Uczestnicy zajęć byli bardzo aktywni i zadawali dużo pytań.
     


     

      
     


    Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zostały zorganizowane przez:
    Panią Agnieszkę Żurawską- pedagoga szkolnego.

    10.06.2018 19:56 | więcej »
  • „Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej”

    Klasy pierwsze wzięły udział w ogólnopolskim programie edukacji stomatologicznej „Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej” przygotowanym przez Instytut Blend-a-med   Oral-B. W ramach projektu nauczyciele brali udział w szkoleniu, a uczniowie uczyli się o tym, jak dbać o zdrowie zębów oraz utrwalali pozytywne nawyki związane z higieną jamy ustnej. W trakcie realizacji programu dzieci odwiedziły szkolny gabinet dentystyczny, zapoznały się z zawodem stomatologa, obejrzały film, rozwiązywały zadania w arkuszach ćwiczeń, ćwiczyły szczotkowanie zębów na modelu, wykonały pracę konkursową w formie plakatu. Każde dziecko otrzymało dyplom ukończenia kursu, a rodzice przewodnik.

                Mamy nadzieję, że realizacja programu przyczyni się do zdobycia  i utrwalenia przez uczniów niezbędnej wiedzy z edukacji stomatologicznej, wykształci odpowiednie nawyki dbania o swoje zdrowie. Bo zdrowe zęby – to zdrowie całego organizmu.

                                                                               Ewa Pałaszewska

    10.06.2018 19:34 | więcej »
  • Zdrowe- nietrudne- z kuskusem w roli głównej
    Uczniowie z klasy IIIa w ramach programu „Zdrowe - nietrudne” przygotowali sałatkę z kaszy kuskus oraz świeżych warzyw, oliwy z oliwek i ziół. Dzieci wykonały również orzeźwiające wody smakowe: truskawkową oraz cytrynową z miętą, doskonałe na upalne dni. Polecamy i życzymy smacznego!

    #zdrowenietrudne
    http://zdrowenietrudne.pl/
    22.05.2018 20:47 | więcej »
  • Zdrowe - nietrudne: pasty kanapkowe
    Uczniowie klasy IIIa chętnie wykonują zdrowe śniadania w ramach programu Zdrowe - nietrudne. Dziś przygotowywali pasty kanapkowe: jajeczną z koperkiem, twarożkową ze szczypiorkiem i rzodkiewką. Podczas tych zajęć dzieci uczą się zdrowego odżywiania, wiedzą, że warzywa dostarczają witamin, aby nie chorować, zboża dają energię i siłę, a białko jest niezbędne, aby rosnąć. Dzieci uwielbiają
    te wspólne posiłki. Wafle ryżowe firmy Kupiec z wykonanymi pastami to świetna propozycja zdrowego śniadania. Polecamy!


    #zdrowenietrudne
    http://zdrowenietrudne.pl/
    17.05.2018 22:05 | więcej »
  • Zdrowe- nietrudne! gofry kukurydziane
    30 kwietnia uczniowie klasy IIIa w ramach projektu „Zdrowe - nietrudne”, wraz z wychowawcą i rodzicami przygotowali pyszne gofry wykorzystując do ich wypieku mąkę kukurydzianą firmy Kupiec. Dzieci dekorowały swoje gofry truskawkami, borówkami, bananami, winogronami i innymi owocami, które najbardziej lubią. Takie zdrowe, drugie śniadanie wszystkim bardzo smakowało. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie w realizację tego projektu. 
    #zdrowenietrudne
    http://zdrowenietrudne.pl/
    02.05.2018 11:31 | więcej »
  • Zdrowe nietrudne- węglowodany





    Dziś, 26 marca 2018 roku, klasa IIIa uczestniczyła w zajęciach kulinarnych pod hasłem „Węglowodany w jedzeniu i piciu”. Dzieci przygotowały zdrowe śniadanie na powitanie - sałatkę z kaszy jaglanej oraz desery z płatków owsianych, jogurtu naturalnego oraz gorzkiej czekolady. Uczniowie nauczyli się rozróżniać produkty zawierające węglowodany, które korzystnie wpływają na zdrowie, ponieważ dostarczają energii na cały dzień.
    #zdrowenietrudne
    http://zdrowenietrudne.pl/
        
    01.04.2018 19:16 | więcej »
  • „Zdrowe-nietrudne”



    W ramach Programu „Zdrowe-nietrudne”




    uczniowie klasy IIIa z wychowawcą i rodzicami przygotowali zdrowe, kolorowe kanapki z bezglutenowym, chrupkim pieczywem oraz warzywnymi dodatkami. Dzieci chętnie próbowały nowych, nieznanych smaków, częstując się nawzajem. Następnie wykonały deserki z płatków owsianych i jogurtu, dodając do nich truskawki, winogrona, kiwi oraz borówki. Smak deserów podkreśliły listkami mięty i bazylii. Wspólne przyrządzanie posiłku sprawiło dzieciom ogromną radość i nauczyło zdrowego sposoby odżywiania. A. Ziętara 
    #zdrowenietrudne
    http://zdrowenietrudne.pl/
                
    20.03.2018 21:47 | więcej »
  • ZACHOWANIA ZDROWOTNE MŁODZIEŻY SZKOLNEJ.

        Uczniowie klas V i VII w miesiącu lutym i marcu zostaną objęci międzynarodowym badaniem we współpracy z Biurem Europejskim Światowej Organizacji Zdrowia Health Behaviour in School- aged Children (HBSC) A World Health Organization Collaborative Cross- national Study.



     

    Cele badań:

    • lepsze zrozumienie postrzegania zdrowia przez młodzież szkolną, jej zachowań zdrowotnych oraz funkcjonowania w środowisku domowym, szkolnym i rówieśniczym;

    • identyfikacja wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań samooceny zdrowia i stylu życia młodzieży;

    • analiza społecznych nierówności w zdrowiu;

    • tworzenie systemu informacji o zdrowiu i stylu życia młodzieży oraz podstaw do planowania edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
       

    Wyniki badań HBSC 2014
    http://www.mz.gov.pl/wp-content/uploads/2016/03/zdrowie-i-zachowania-zdrowotne_-z-dopiska-o-mz-2.pdf
    19.02.2018 10:37 | więcej »
  • KONKURSU PROFILAKTYCZNEGO  „JA I MOJA RODZINA KAŻDEGO DNIA ”

    REGULAMIN KONKURSU PROFILAKTYCZNEGO

    JA I MOJA RODZINA KAŻDEGO DNIA ”

     

     

    1. CELE KONKURSU:

     

    1. Wzmocnienie więzi emocjonalnej z rodziną.

    2. Kultywowanie wartości rodziny jako najważniejszej komórki w rozwoju i wychowaniu człowieka.

    3. Samodzielnie projektowanie i wykonanie pracy plastycznej na określony temat.

    4. Rozbudzenie i prezentacja zdolności i umiejętności uczniów.

     

    1. UCZESTNICY KONKURSU:

    • Konkurs jest adresowany do uczniów kl. 0-III Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu.

     

    1. PRACE KONKURSOWE:

    1. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest opracowanie i przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej formie i technice.

    2. Prace konkursowe powinny być związane z tematyką rodziny.

    3. Do każdej pracy powinna być załączona informacja zawierająca następujące dane: imię i nazwisko autora pracy, szkoła, klasa.

    4. Prace należy wykonać indywidualnie.

    5. Każdy uczestnik ma prawo złożyć nie więcej niż jedną pracę konkursową.

     

    1. PRZEBIEG KONKURSU:

    1. Konkurs rozpoczyna się 27 listopada 2017 r. a kończy 20 grudnia 2017 r.

    2. Prace dostarczone organizatorowi po 20 grudnia 2017 r. nie zostaną rozpatrzone jako prace konkursowe.

    3. Prace należy złożyć do godziny 13.00 do 20 grudnia 2017 r. u pedagoga szkolnego Pani Agnieszki Żurawskiej.

    4. Prace konkursowe ocenią członkowie Komisji konkursowej w składzie: Agnieszka Żurawska, Joanna Struj, Ewa Żurawska, Joanna Dutkowska.

    5. Komisja oceniać będzie:

    • profilaktyczny przekaz treści,

    • kreatywność, oryginalność i pomysłowość,

    • formę estetyczną pracy.

    1. Ogłoszenie wyników odbędzie się w styczniu 2018 r.

    2. Autorzy prac nagrodzonych zostaną poinformowani o wynikach konkursu przez organizatorów.

    3. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy.

    4. Lista nagrodzonych i ich prace zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz zaprezentowane na holu szkoły.

     

    1. UWAGI KOŃCOWE:

    1. Biorąc udział w konkursie uczestnik akceptuje treść niniejszego Regulaminu.

    2. Prace złożone na konkurs nie będą zwracane, stają się własnością organizatorów konkursu i mogą zostać wykorzystane w działaniach informacyjno- edukacyjnych na terenie szkoły.

     

    Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

    04.12.2017 13:31 | więcej »
  • KONKURS PROFILAKTYCZNY DLA UCZNIÓW KLAS VI- VII

    REGULAMIN KONKURSU PROFILAKTYCZNEGO „UZALEŻNIENIOM MÓWIMY STOP”

    1. CELE KONKURSU:

    1. Promocja zdrowego stylu życia, trzeźwości i abstynencji przez upowszechnianie wzorów i postaw prozdrowotnych.

    2. Zaangażowanie dzieci do działań profilaktycznych.

    3. Zainspirowanie kreatywności dzieci w procesie zdobywania różnorodnych umiejętności życiowych.

    4. Uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z uzależnieniami.

    5. Uzyskanie oryginalnych projektów prac, promujących zachowanie zdrowego trybu życia.

    1. UCZESTNICY KONKURSU:

    • Konkurs jest adresowany do uczniów kl. IV-VII Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu.

    1. PRACE KONKURSOWE:

    1. Warunkiem przystąpienia do konkursu jest opracowanie i przygotowanie pracy plastycznej w dowolnej formie i technice. 

    2. Prace konkursowe powinny być związane z przeciwdziałaniem uzależnieniom (np. nikotynizm, alkohol, narkotyki, dopalacze, komputer, itp.) – negatywne konsekwencje.

    3. Do każdej pracy powinna być załączona informacja zawierająca następujące dane: imię i nazwisko autora pracy, szkoła, klasa.

    4. Prace należy wykonać indywidualnie.

    5. Każdy uczestnik ma prawo złożyć nie więcej niż jedną pracę konkursową.

    1. PRZEBIEG KONKURSU:

    1. Konkurs rozpoczyna się 27 listopada 2017 r. a kończy 20 grudnia 2017 r.

    2. Prace dostarczone organizatorowi po 20 grudnia 2017 r. nie zostaną rozpatrzone jako prace konkursowe.

    3. Prace należy złożyć do godziny 13.00 do 20 grudnia 2017 r. u pedagoga szkolnego Pani Agnieszki Żurawskiej.

    4. Prace konkursowe ocenią członkowie Komisji konkursowej w składzie: Agnieszka Żurawska, Joanna Struj, Ewa Żurawska, Joanna Dutkowska.

    5. Komisja oceniać będzie:

    • profilaktyczny przekaz treści,

    • kreatywność, oryginalność i pomysłowość,

    • formę estetyczną pracy.

    1. Ogłoszenie wyników odbędzie się w styczniu 2018 r.

    2. Autorzy prac nagrodzonych zostaną poinformowani o wynikach konkursu przez organizatorów.

    3. Laureaci konkursu otrzymają nagrody i dyplomy.

    4. Lista nagrodzonych i ich prace zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz zaprezentowane na holu szkoły.

     

    1. UWAGI KOŃCOWE:

    1. Biorąc udział w konkursie uczestnik akceptuje treść niniejszego Regulaminu.

    2. Prace złożone na konkurs nie będą zwracane, stają się własnością organizatorów konkursu i mogą zostać wykorzystane w działaniach informacyjno- edukacyjnych na terenie szkoły.

    Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

    04.12.2017 13:28 | więcej »
  • WARZYWA PODSTAWĄ ZDROWEGO ODŻYWIANIA- 6A KOMPONUJE WARZYWNE I OWOCOWE SAŁATKI
    Warzywa mają wiele właściwości oraz liczne wartości odżywcze - mogą one pomóc w zapobieganiu wielu chorobom, takim jak zawał, udar, a nawet nowotwory. Dlatego warto wprowadzić warzywa do swoich posiłków, nie martwiąc się przy tym o ich kaloryczność – warzywa dostarczają niewiele kalorii. Sprawdź, jakie są rodzaje warzyw i jak je przyrządzić.
    Warzywa są podstawą piramidy zdrowego żywienia opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, co oznacza, że powinny znaleźć się w jadłospisie każdego człowieka. Warzywa mają wiele właściwości zdrowotnych i dostarczają wielu wartości odżywczych. Podczas ich jedzenia nie musimy mocno się ograniczać, ponieważ ich kaloryczność jest niewielka. Zaleca się dodawanie ich do niemalże każdego posiłku, tak aby spożyć przynajmniej ½ kg warzyw na dobę. Wraz z owocami powinny zaspokajać ponad połowę dziennego zapotrzebowania na pożywienie w ciągu dnia, przy czym proporcjonalnie warzywa powinny stanowić ¾, a owoce ¼ w tym zapotrzebowaniu. Kolory warzyw są szczególnie istotne, ponieważ świadczą o zawartości naturalnych barwników, takich jak chlorofil, karotenoidy czy antocyjanozydy, które mogą pomagać w walce z różnymi chorobami. Warzywa dzieli się na grupy kolorystyczne:

     
    • czerwone - są skarbnicą głównie likopenu, antocyjanów i potasu,
    • zielone - obfitują w chlorofil i witaminę C
    • fioletowe - są źródłem antocyjanozydów
     
    Wartości odżywcze warzyw
    Witaminy
    to największa zaleta warzyw. Zawierają w sobie beta karoten, witaminy z grupy B, C, E, K i PP regulujące wszelkie procesy zachodzące w organizmie. Witaminy odpowiedzialne są między innymi za trawienie, poziom cholesterolu, odporność na infekcje, gojenie się ran, wzrok, metabolizm, ciśnienie krwi, prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego.
    Minerały
    są budulcem  kości i zębów, ale także regulatorem gospodarki kwasowo-zasadowej i hormonalnej organizmu. Uczestniczą w procesie przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów. W warzywach znajdziemy takie minerały jak sód, potas, wapń, mangan, żelazo, cynk, fosfor, fluor, jod.
    Błonnik 
    ma działanie stabilizujące poziom glukozy we krwi. Uwalnia organizm od metali ciężkich i toksyn. Pomocny jest w zaparciach i bólach związanych z hemoroidami. Zapobiega rozwojowi nowotworów oraz ułatwia walkę z nadwagą.
    Woda
    jest główną składową organizmu (ok. 70%). Jej regularne dostarczanie to podstawa każdej diety. Woda jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Dobre nawodnienie ułatwia koncentrację, usuwa toksyny, chroni przed nowotworami i poprawia metabolizm.  Warzywa o wysokiej zawartości wody to m.in. ogórek (96%), pomidor (95%), rzodkiewka (95%), cukinia (95%), papryka (92%) i brokuł (91%).

    http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/warzywa-wartosci-odzywcze-dlaczego-warto-jesc-warzywa_45446.htm


     
    6A to wie i w praktyce przygotowywała sałatki z wykorzystaniem warzyw, owoców, białka w postaci chudego mięsa z kurczaka, serów białych oraz z dodatkiem aromatycznych sosów.l
    Nasze zajęcia odbyły się w nowo wyremontowanej stołówce.
    Efekty naszej pracy wyglądały bardzo apetycznie. Walory smakowe spowodowały, że wszystkie sałatki błyskawicznie zniknęły z talerzy. 
          

     
     
    20.10.2017 07:57 | więcej »
  • Zdrowo, apetycznie, kolorowo

    12 października 2017 r. uczniowie klasy 3 b poznawali zasady zdrowego odżywiania wykonując kolorowe kanapki z różnorodnych produktów, ser mozzarellę z pomidorami i dekorując owoce. Dzieci chętnie próbowały potraw, częstowały się własnoręcznie wykonanymi przysmakami.

    Podczas przygotowywania potraw uczniowie zostali zapoznani przez nauczyciela z zasadami  zdrowego odżywiania.

    Zajęcia przygotowała i prowadziła Pani Ewa Żurawska; a Pani Ewa Gradzińska /pielęgniarka szkolna/ udzielała dodatkowych wskazówek dotyczących zdrowego stylu życia.

    http://sp3biskupiec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=17 

    16.10.2017 12:14 | więcej »
  • W poszukiwaniu wartości- Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie.
     
        Delegacja naszej społeczności szkolnej w osobie pani wicedyrektor Barbary Leonik i szkolnego koordynatora promocji zdrowia w szkole pani Jolanty Okuniewskiej miała przyjemność uczetniczyć w Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promdujących Zdrowie, która odbyła się 28 września 2017 roku. Gospodarzem spotkania była społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie.
        Okazją do tego spotkania było wręczenie 9 placówkom oświatowym (szkołom i przedszkolom) Certyfikatów Warmińsko Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Promująca Zdrowie" oraz prezentacja dorobku szkół, które w tym roku odbiorą Certyfikat Krajowy.
        Na spotkaniu wykład inauguracyjny "W poszukiwaniu wartości" wygłosiła Pani Profesor Krystyna Ostrowska.
        Wsród zaproszonych gości byli:  Warmińsko Mazurski Wicekurator Oświaty Pan Wojciech Cybulski, Starosta Szczycieński Pan Jarosław Matłach, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Pan Dariusz Wasiela, Wojewódzki Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie Pani Anna Zdaniukiewicz oraz przedstawiciele Policji i placówek oświatowych z terenu naszego województwa.

     
    02.10.2017 14:59 | więcej »
  • "Razem możemy więcej"
    31 maja  2017 roku w Szkole Podstawowej nr 4 im H. Sienkiewicza w Elblągu odbyło się spotkanie przedstawicieli szkół, które wdrażają projekt Szkoła Promujca Zdrowie.
    Tematem przewodnim spotkania było "Razem możemy więcej".
    W trakcie spotkania swoim doświadczeniem- w zakresie tworzenia bezpiecznych warunków do wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, budowania wspólnoty i klimatu opartego na szacunku i zaufaniu oraz rowijania prawidłowych relacji w społeczności szkolnej i środowisku lokalnym- podzilili się przedstawiciele Zespołu Konsultacyjnego ds realizacji projektu w województwie warmińsko- mazurskim.
    Gośćmi na spotkaniu, oprócz przedstawicieli szkół z terenu województwa byli Warmińsko- Mazurski Wicekurator Oświaty pan Wojciech Cybulski, Dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego pan Dariusz Wasiela oraz Wojewódzki Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie pani Anna Zdaniukiewicz.
    Naszą szkołę reprezentowała pani Jolanta Okuniewska- szkolny koordynator promocji zdrowia.
    31.05.2017 19:25 | więcej »
  • "Jemy zdrowo"
    Uczniowie klasy 2a dziś ( 15 marca 2017 ) uczyli się zasad zdrowego odżywiania wykonując pasty kanapkowe z różnorodnych produktów. Dzieci chętnie smakowały nowych potraw, częstując się własnoręcznie wykonanymi kanapkami.
      
    21.03.2017 08:33 | więcej »
  • Fair play dla zdrowia
    Przedstawienie pt. "Fair play dla zdrowia" porusza współczesne problemy  związane z zagrożeniami szeroko pojętego zdrowia, a więc siedzący tryb życia, nadmierna ilość czasu spędzana przed monitorami komputera i telewizora, złe nawyki żywieniowe, uleganie nałogom, w tym  paleniu papierosów.
    Niewłaściwe relacje między rówieśnikami, niesportowe zachowania na boisku mogą być wynikiem zastępowania wspólnie  spędzanego czasu,  bliskiego kontaktu z członkami rodziny, czasem- spędzanym w świecie bardzo  często brutalnych  gier komputerowych.
    Chcemy nakłonić  odbiorcę do refleksji nad własnym stylem życia, aby odpowiedział sobie na pytanie, czy jesteśmy fair play wobec własnego zdrowia.
    Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia:

    https://www.facebook.com/trojka.biskupiec/videos/823862544421688/
     
    16.03.2017 20:32 | więcej »
  • Marszobieg na orientację- śladami miejsc historycznych Biskupca
    2 marca 2017 mieszkańcy Biskupca mogli zaobserwować szybko przemieszczające się grupy naszych uczniów 
    Uczestniczyli oni w Marszobiegu na orientację - śladami miejsc historycznych naszego miasta. Rywalizacja zorganizowana została w ramach realizacji programu Szkoła Sportowych Talentów. 
    Drużyny z klas 4-6 miały za zadanie odczytać z mapy trasę marszobiegu, odnaleźć zaznaczone punkty, udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytania związane z historią naszego miasta. 
    Marszobieg uważamy za udany- wszystkie drużyny w pełnym składzie powróciły w wyznaczonym czasie do szkoły  
    Ogłoszenie wyników oraz wręczenie dyplomów odbędzie się na apelu szkolnym 9 marca.
    07.03.2017 19:52 | więcej »
  • Szkolny Dzień Sportu i Talentów Sportowych
    Wyjątkowo aktywnie i atrakcyjnie zaplanowano w naszej szkole dzień 14 lutego zwykle obchodzony jako Walentynki- dzień zakochanych. W tym roku zorganizowaliśmy ten dzień na sportowo- z rywalizacją w konkurencjach sprawnościowych. Były różnorodne wyścigi : wyścigi z pokonywaniem płotków, przenoszeniem piłki lekarskiej, kozłowaniem piłki i wyścigiem rydwanów. W konkurencjach mogli wziąć wszyscy chętni uczniowie, każdy znalazł konkurencję dla siebie. Ta rywalizacja wywoływała ogromne emocje, a doping słychać było poza budynkiem szkoły.

    W trakcie potyczek sportowych mieliśmy okazję zaprezentować i podziwiać talenty taneczne, akrobatyczne, panowanie nad piłką nożną w formie żonglerki, walk sportowych teakwondo. Pokazy przygotowali nasi uczniowie pod okiem trenerów z grupy kuglarskiej Spektrum, grupy chaerleederek Soltare, Klubu Sportowego Egida oraz chętni uczniowie, którzy zaprezentowali żonglerkę piłką nożną.

    Pokazy wzbudziły ogólny zachwyt naszych uczniów, nauczycieli i obecnych na pokazie rodziców oraz gości. Cieszy, że wbrew powszechnej tendencji do unikania aktywności ruchowej przez dzieci, nasi uczniowie znajdują czas i motywację do rozwijania swoich talentów i pasji sportowych.

    Nasza szkoła stawia na aktywność ruchową i promocję zdrowia. W listopadzie otrzymaliśmy  po raz drugi Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie. Takie wyróżnienie zobowiązuje do podnoszenia jakości kształcenia i rozwijania oferty naszej szkoły. W tym roku realizujemy program Szkoła Sportowych Talentów w związku z tym zaplanowaliśmy szereg działań związanych z promocją aktywnego stylu i zdrowego odżywiania.  Szkolny Dzień Sportu i Talentów Sportowych był jednym z zadań w ramach realizowanego projektu.

    Koordynator projektu Jolanta Okuniewska
    14.02.2017 19:29 | więcej »
  • WYRÓŻNIENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ DLA "TRÓJKI"- II Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie

     

    Z ogromną radością informujemy, że w dzisiaj, 23 listopada w siedzibie Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie nasza szkoła wraz z 35 placówkami z całego kraju uczestniczyła w uroczystym spotkaniu, na którym otrzymaliśmy Krajowy Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie.

    Co nas wyróżnia jako szkoła promująca zdrowie? Oto fragment rekomendacji wojewódzkiego koordynatora sieci SzPZ: "Szkoła Podstawowa nr 3 im Orła Białego w Biskupcu jest jedną z pierwszych placówek, która wdrożyła i realizuje projekt „Szkoła Promująca Zdrowie” w naszym województwie. Rozpoczęła działania już w 1994 roku. Potwierdzeniem jakości dotychczasowej pracy jest trzykrotne (2003, 2007, 2010) uzyskanie przez placówkę certyfikatu Warmińsko–Mazurskiego  Kuratora Oświaty, a w 2011 roku Certyfikatu Krajowego.
                Idea projektu została zaakceptowana przez całą społeczność szkolną: nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, rodziców i uczniów. W placówce promowanie zdrowia i zdrowego stylu życia koncentruje się nie tylko na sferze fizycznej, psychicznej, społecznej, ale także na duchowej (m.in. szkoła stwarza warunki do pielęgnowania wartości patriotycznych i zacieśniania więzi międzypokoleniowej organizując od kilku lat Galę z okazji Święta Niepodległości dla społeczności lokalnej). W placówce panuje niezwykły klimat, który sprawia, że szkoła stała się pewnego rodzaju „bezpieczną przystanią” dla wszystkich związanych z nią osób. Wszelkie podejmowane działania są wynikiem porozumienia i współpracy wszystkich grup społeczności szkolnej, m.in. problem nieskutecznego przepływu informacji wynikających z dwuzmianowości wśród pracowników niepedagogicznych rozwiązali sami zainteresowani.
                W latach 2012- 2015 szkoła wzięła udział w innowacyjnym i pilotażowym projekcie Ośrodka Rozwoju Edukacji pn. „Promocja zdrowia pracowników szkoły” Jest to pierwszy w Polsce projekt opracowany w oparciu o założenia i doświadczenia dwóch siedliskowych programów promocji zdrowia: „Szkoły promującej zdrowie” i „Promocji zdrowia w miejscu pracy”, sprawdzony w 21 szkołach z sześciu województw. Założeniem projektu jest planowanie i realizacja działań nakierowanych na  zmiany w obszarze samopoczucia zawodowego, samooceny zdrowia oraz dbałości o zdrowie nauczycieli i pracowników niepedagogicznych szkoły.
                Mocną stroną szkoły jest cykliczne organizowanie środowiskowych festynów i imprez, które są przygotowywane przez całą społeczność szkolną z udziałem środowiska lokalnego, m.in. „Jesienny zawrót głowy”, „Korowód Bajkowy”, ,,Dni Otwarte Szkoły”, „Turnieje Profilaktyczne” . Obok planowanych, stałych i charakterystycznych elementów tych imprez, takich jak oferta jesiennych darów i przetworów we wrześniu oraz prezentacje uczniowskich osiągnięć, aktywny Dzień Dziecka i dziecięce popisy artystyczne w czerwcu, spotkania, mają co roku inny motyw przewodni. W zależności od zdiagnozowanych potrzeb, organizatorzy proponują tematykę festynu  zgodną z  sugestiami i propozycjami adresatów, np. piramida żywności – zasady racjonalnego odżywiania, pomysły na rodzinne zabawy i gry integracyjne (np. bule), formy rekreacyjne z wykorzystaniem rowerów i promowaniem zasad ruchu drogowego, a także pierwsza pomoc przedmedyczna wsparta prezentacją służb ratowniczych i zasadami ich wzywania.
                Placówka realizuje też szereg działań wkomponowanych w dzień powszedni szkoły. Są to między innymi wspólne śniadania w klasach - promujące zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe oraz integrujące zespoły klasowe, lub organizowanie „Bezpiecznych przerw” - propagujące bezpieczne zabawy, integrujące uczniów, ukazujące aktywne sposoby spędzania wolnego czasu.
                Proponowane przedsięwzięcia, imprezy plenerowe - otwarte dla środowiska lokalnego, są dobrą okazją do spotkań i wymiany doświadczeń  z innymi szkołami z terenu miasta i gminy Biskupiec.
    Dorobek Placówki i doświadczenia z realizacji projektu były wielokrotnie  prezentowane podczas rejonowych, wojewódzkich  narad i konferencji w Gimnazjum Nr 2 w Działdowie, 25 lutego 2015 roku w Gimnazjum w Nowym Mieście Lubawskim, 30 listopada 2015 roku w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Orzyszu, podczas Regionalnej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie pt. „Zagubiona nastolatka” w Gimnazjum Nr 1 w Szczytnie. Społeczność szkoły była współorganizatorem wojewódzkiej konferencji dla szkół zainteresowanych realizacją projektów „Szkoła Promująca Zdrowie” (m.in. 4 października 2011 roku) oraz „Promocja zdrowia pracowników w Szkole Promującej Zdrowie” (28 kwietnia 2014 roku). Pracownicy szkoły są  autorami artykułu na temat realizacji projektu (m.in. „Pracownicy Trójki promują zdrowie”) oraz filmu prezentowanego na kilku konferencjach w województwie i kraju.
                Szkoła jest pozytywnie oceniana przez rodziców i społeczność lokalną. W roku 2014 roku otrzymała podziękowanie Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Warmińsko-Mazurskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektora Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie za zaangażowanie w realizację projektu „Szkoła Promująca Zdrowie” oraz  statuetkę „Sukces 2011” Burmistrza Miasta Biskupiec za realizację zadań związanych z promocją zdrowia społeczności szkolnej.
                Popieram wniosek Społeczności  Szkoły Podstawowej nr 3 im Orła Białego w Biskupcu  o nadanie Krajowego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie."

    W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy i koordynatorzy wyróżnionych placówek oraz wojewódzcy koordynatorzy sieci szkół promujących zdrowie. Nasze województwo ma szczególnego opiekuna i dobrego ducha w osobie pani Anny Zdaniukiewicz.

    Społeczność szkolną "Trójki" w Warszawie reprezentowały pani dyrektor Bożena Lasocka oraz szkolny koordynator ds promocji zdrowia pani Jolanta Okuniewska. Naszej delegacji towarzyszył pan Burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski, który jest zdeklarowanym i ważnym sojusznikiem w działaniach na rzecz promocji zdrowia.

    Wdrożenie "Programu promocji zdrowia" w Polsce zawdzięczamy działaniom pani profesor Barbary Woynarowskiej, która w czasie uroczystości podkreśliła, że standardy realizowane przez szkoły promujące zdrowie są na wysokim poziomie a liczba placówek w sieci wciąż się powiększa.

    Wręczenia Krajowego Certyfikatu placówkom dokonał z ramienia Ministerstwa Edukacji Narodowej Podsekretarz Stanu pan Maciej Kopeć oraz pani Elżbieta Matejka- dyrektor Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN.

    Wyróżnienie sprawiło całej naszej społeczności ogromną radość, jest też motywacją do dalszego doskonalenia się w działaniach w zakresie szeroko pojętego zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego.

    Dziękujemy uczniom i ich rodzicom, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym, przyjaciołom i sojusznikom naszej szkoły za wsparcie i realne działania, które przyczyniły się po raz drugi do tego sukcesu.

    24.11.2016 17:16 | więcej »
  • Szkolny Turniej Wiedzy o Sporcie i Promocji Zdrowia

    10 listopada z okazji obchodów Święta Szkoły odbył się Szkolny Turniej Wiedzy o Sporcie i Promocji Zdrowia.

    Turniej odbył sie w dwóch częściach. W pierwszej uczestniczyły drużyny reprezentujące klasy 4- 6, w drugiej części reprezentanci klas 0- 3.

    Drużyny musiały wykazać się wiedzą na temat historii sportu, sportu współczesnego i zasad zdrowego stylu życia oraz wykonać zadania praktyczne.

    Publiczność zgromadzona na widowni, gorąco dopingowała swoje drużyny, a w czasie gdy zawodnicy przygotowywali się do zadań, uczestniczyła w tanecznych animacjach.

    Najlepszą drużyną okazał się zespół z  klasy 6b, II miejsce zajęła drużyna z klasy 5b, III miejsce przypadło dwóm drużynom z klasy 5c i 4b. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Towarzystwo Przyjaciele Szkoły.

    W tym dniu uczniowie jako zadanie dla klas przygotowywali plakaty, w których zachęcali do udziału w zajęciach wychowania fizycznego oraz uprawiania aktywności ruchowej.

    Młodsze klasy praktycznie wykorzystywały wiedzę o zasadach zdrowej i zbilansowanej diety i przygotowywały kanapki oraz przekąski, które w porze dugiego śniadanie wspólnie z wychowawcami zjedzono.  

    Turniej przygotował zespół w składzie: Jolanta Okuniewska, Beata Dotka, Joanna Dutkowska

    Fotorelacja: Zbigniew Zastryżny

    10.11.2016 13:57 | więcej »
  • Certyfikat Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty "Szkoła Promująca Zdrowie".
    Miło nam poinformować, że 27 października 2016 w Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Olsztynku odbyła się Wojewódzka Konferencja Szkół Promujących Zdrowie, na której nasza szkoła wraz innymi 17 placówkami z terenu naszego województwa została wyróżniona Certyfikatem Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty za szczególne osiągnięcia i działania w obszarze szeroko pojętej promocji zdrowia.
    Na spotkaniu wykład inauguracyjny pt. " Pryncypia wychowania w szkole promującej zdrowie" wygłosił profesor nadzwyczajny dr hab. Krzysztof Wojcieszek z Wyższej Szkoły Nauk Społecznych PEDAGOGIUM w Warszawie.
    Wśród gości zaproszonych obecni byli: warmińsko- mazurski kurator oświaty pan Krzysztof Marek Nowacki, dyrektor Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego w Olsztynie pan Dariusz Wasiela oraz wojewódzki koordynator sieci szkół promujących zdrowie pani Anna Zdaniukiewicz.
    Gospodarze spotkania, czyli społeczność Gimnazjum w Olsztynku, zadbali o ciepłą atmosferę oraz "coś dla ducha i dla ciała". Mieliśmy przyjemność posłuchać zespołu muzyczno- wokalnego a w przerwie spotkania posilić się smacznymi przekąskami oraz jesienną zupą dyniową.
    Naszą społeczność szkolną w spotkaniu reprezentowały pani dyrektor Bożena Lasocka oraz szkolny koordynator ds. promocji zdrowia pani Jolanta Okuniewska.
    Promocja zdrowia w naszej szkole jest wpisana w codzienna pracę placówki. Działania w tym obszarze nie dotyczą tylko wąskiej grupy uczniów i ich rodziców, ale również wszyscy nauczyciele i pracownicy czynnie, na miarę swoich możliwości, starają się zadbać o zdrowie fizyczne, społeczne, psychiczne i duchowe, zmieniać swoje nawyki dotyczące aktywności fizycznej, racjonalnego odżywiania i promowania zdrowego stylu życia.

     
    29.11.2016 21:40 | więcej »
  •   Nasza szkoła po raz drugi uzyskała Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Naszą pasją i doświadczeniem staramy się zarazić inne społeczności a właśnie dzisiaj w Przedszkolu nr 39 w Olsztynie była ku temu okazja. Na spotkaniu szkół realizujących program promocji zdrowia pani Barbara Leonik i Jolanta Okuniewska omówiły jak to się robi w naszej szkole. Spotkanie zorganizowane zostało przez wojewódzkiego koordynatora panią Annę Zdaniukiewicz.

               

    28.10.2016 17:03 | więcej »
  • Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

    1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
    2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
    3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.
    4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
    28.10.2016 17:01 | więcej »

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego
    ul. Bolesława Chrobrego 15
    11- 300 Biskupiec
  • (+48) 89 7152716

Galeria zdjęć