Nawigacja

WARZYWA PODSTAWĄ ZDROWEGO ODŻYWIANIA- 6A KOMPONUJE WARZYWNE I OWOCOWE SAŁATKI

Warzywa mają wiele właściwości oraz liczne wartości odżywcze - mogą one pomóc w zapobieganiu wielu chorobom, takim jak zawał, udar, a nawet nowotwory. Dlatego warto wprowadzić warzywa do swoich posiłków, nie martwiąc się przy tym o ich kaloryczność – warzywa dostarczają niewiele kalorii. Sprawdź, jakie są rodzaje warzyw i jak je przyrządzić.
Warzywa są podstawą piramidy zdrowego żywienia opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, co oznacza, że powinny znaleźć się w jadłospisie każdego człowieka. Warzywa mają wiele właściwości zdrowotnych i dostarczają wielu wartości odżywczych. Podczas ich jedzenia nie musimy mocno się ograniczać, ponieważ ich kaloryczność jest niewielka. Zaleca się dodawanie ich do niemalże każdego posiłku, tak aby spożyć przynajmniej ½ kg warzyw na dobę. Wraz z owocami powinny zaspokajać ponad połowę dziennego zapotrzebowania na pożywienie w ciągu dnia, przy czym proporcjonalnie warzywa powinny stanowić ¾, a owoce ¼ w tym zapotrzebowaniu. Kolory warzyw są szczególnie istotne, ponieważ świadczą o zawartości naturalnych barwników, takich jak chlorofil, karotenoidy czy antocyjanozydy, które mogą pomagać w walce z różnymi chorobami. Warzywa dzieli się na grupy kolorystyczne:

 
  • czerwone - są skarbnicą głównie likopenu, antocyjanów i potasu,
  • zielone - obfitują w chlorofil i witaminę C
  • fioletowe - są źródłem antocyjanozydów
 
Wartości odżywcze warzyw
Witaminy
to największa zaleta warzyw. Zawierają w sobie beta karoten, witaminy z grupy B, C, E, K i PP regulujące wszelkie procesy zachodzące w organizmie. Witaminy odpowiedzialne są między innymi za trawienie, poziom cholesterolu, odporność na infekcje, gojenie się ran, wzrok, metabolizm, ciśnienie krwi, prawidłową pracę układu sercowo-naczyniowego oraz nerwowego.
Minerały
są budulcem  kości i zębów, ale także regulatorem gospodarki kwasowo-zasadowej i hormonalnej organizmu. Uczestniczą w procesie przemiany białek, węglowodanów i tłuszczów. W warzywach znajdziemy takie minerały jak sód, potas, wapń, mangan, żelazo, cynk, fosfor, fluor, jod.
Błonnik 
ma działanie stabilizujące poziom glukozy we krwi. Uwalnia organizm od metali ciężkich i toksyn. Pomocny jest w zaparciach i bólach związanych z hemoroidami. Zapobiega rozwojowi nowotworów oraz ułatwia walkę z nadwagą.
Woda
jest główną składową organizmu (ok. 70%). Jej regularne dostarczanie to podstawa każdej diety. Woda jest odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Dobre nawodnienie ułatwia koncentrację, usuwa toksyny, chroni przed nowotworami i poprawia metabolizm.  Warzywa o wysokiej zawartości wody to m.in. ogórek (96%), pomidor (95%), rzodkiewka (95%), cukinia (95%), papryka (92%) i brokuł (91%).

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/warzywa-wartosci-odzywcze-dlaczego-warto-jesc-warzywa_45446.htm


 
6A to wie i w praktyce przygotowywała sałatki z wykorzystaniem warzyw, owoców, białka w postaci chudego mięsa z kurczaka, serów białych oraz z dodatkiem aromatycznych sosów.l
Nasze zajęcia odbyły się w nowo wyremontowanej stołówce.
Efekty naszej pracy wyglądały bardzo apetycznie. Walory smakowe spowodowały, że wszystkie sałatki błyskawicznie zniknęły z talerzy. 
      

 
 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Orła Białego
    ul. Bolesława Chrobrego 15
    11- 300 Biskupiec
  • (+48) 89 7152716

Galeria zdjęć