• PROCEDURY ZACHOWANIA BEZPIECZEŃSTWA I ZASAD FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19

Zapewnienie bezpiecznego dystansu czasowo-przestrzennego
    i środków higieny dla użytkowników biblioteki szkolnej

1. Dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dostępny jest dla użytkowników w czytelni.
    2. Od osób korzystających z biblioteki wymagane jest noszenie masek ochronnych lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust.
    3. Zalecane jest noszenie rękawiczek ochronnych podczas udostępniania zbiorów.
    4. Ustala się limit osób przebywających w bibliotece- 4 osoby.
    5. Skraca się czas przebywania w bibliotece na okres niezbędny do wypożyczenia zbiorów.
    6. Nie ma możliwości korzystania z kącików dla dzieci, czytelni.
    7. Zaleca się jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń, dezynfekcję klamek, włączników światła i innych powierzchni lub elementów wyposażenia często używanych.

Zapewnienie bezpiecznej obsługi użytkowników
    oraz maksymalne ograniczenie kontaktu

1. W celu zapewnienia bezpiecznej obsługi użytkowników preferowane jest rezerwowanie zbiorów za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
    2. Zbiory można wypożyczać bezpośrednio w bibliotece zgodnie z zasadami wypożyczania zbiorów bibliotecznych.
    3. Wprowadza się obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz noszenia rękawiczek ochronnych przez nauczyciela biblioteki stykającego się z czytelnikami i używanymi przez nich zasobami bibliotecznymi.
    4. Obsługa czytelnika ograniczona do minimum tj. do wydania zamówionych książek.

Zasady udostępniania zbiorów bibliotecznych

1. Przy wypożyczaniu zbiorów z biblioteki lub odbiorze rezerwacji czytelnik jest zobowiązany do noszenia maski ochronnej lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust.
    2. Niedostępny pozostaje swobodny dostęp do regałów bibliotecznych dla czytelników. Zamówione przez czytelnika książki podaje wyłącznie pracownik biblioteki.
    3. Zawieszone do odwołania jest korzystanie ze zbiorów bibliotecznych na miejscu.

Zasady postępowania ze zbiorami bibliotecznymi powracającymi do biblioteki

1. Czytelnik zwracając zbiory biblioteczne jest zobowiązany do noszenia maski ochronnej lub innego sposobu zasłaniania nosa i ust oraz zachowania bezpiecznej odległości min. 1,5 metra.
    2. Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
    3. Przyjęte książki powinny zostać odłożone na okres minimum 3 dni w wyznaczonym miejscu,  oznaczone datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy. Choć książki są papierowe to ich okładki, np. lakierowane, są wykonane z tworzyw sztucznych
      i wirus na ich powierzchni pozostaje dłużej niż na papierze.
    4. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.

Zasady postępowania z podręcznikami powracającymi do biblioteki

1. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu podręczników oraz termin oddania ich do biblioteki szkolnej.
    2. Wychowawca powiadamia rodziców przez dziennik elektroniczny o terminie i miejscu zwrotu podręczników w celu uniknięcia grupowania się osób.
    3. Uczeń dokonujący zwrotu podręczników powinien być w maseczce i rękawiczkach.
    4. Należy wyznaczyć miejsce, w którym będą zwracane podręczniki z przeznaczeniem na kwarantannę. Zwrócone podręczniki  (całe komplety) są oznaczone datą zwrotu i klasą.
    5. Po upływie kwarantanny nauczyciel bibliotekarz dokonuje oceny stanu technicznego i ilości zwróconych podręczników poszczególnych klas.

30.08.2021 10:56 | więcej »