Warmińskie Kropelki
Udało się nam skontaktować i zorganizować wideokonferencję ze szkołą Mater Boni Consilii St. Joseph School Paola na Malcie.
25 maja przez około 20 minut mieliśmy okazję opowiedzieć swoim rówieśnikom z Malty o naszym programie Badacz Wody. Powiedzieliśmy parę zdań o naszej szkole i naszych zadaniach, które realizowaliśmy w tym roku w ramach Badacza Wody. Pochwaliliśmy się, że dodatkowo realizujemy nasz Biskupiecki Badacz Wody i co w nim robimy. Opowiedzieliśmy jak wyglądał nasz Festiwal Wody.
Usłyszeliśmy o ich osiągnięciach. Powiedzieliśmy co nam się podoba w tym co oni robią. Umówiliśmy się na następną rozmowę w październiku. Dla naszych Badaczy wody było to nowe wyzwanie i duża przygoda.
Link do rozmowy przez wideo: https://youtu.be/jNlJd7TZsOU
15 marca 2018 r. 37 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w XXVII edycji Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny".
Konkurs obejmował cztery grupy wiekowe:
Żaczek – uczniowie klas II
Maluch – uczniowie klas III i IV
Beniamin – uczniowie klas V i VI
Kadet – uczniowie klas VII
Trzech uczniów naszej szkoły osiągnęło wysokie wyniki w poszczególnych grupach:
Maluch – Bartłomiej Kacprzycki (klasa IV d) wynik bardzo dobry
Jan Nosek (klasa III c) wyróżnienie
Beniamin – Wojciech Nosek (klasa VI c) wynik bardzo dobry
Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.
Szkolny koordynator
Agata Maciesza
FILIP ORŁOWSKI z kl. IVd zajął II miejsce za wykonanie piosenki "Honor i gniew"
W tegorocznym XI Wojewódzkim Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Jezioranach wzięło udział 35 solistów z klas IV-VI z 18 szkół województwa. Z naszej szkoły uczestniczyło w konkursie dwoje uczniów: Filip Orłowski IVb i Magdalena Kmieć VIb. W przerwie przesłuchań konkursowych wystąpiła gościnnie Natalia Heichel Vb, zwyciężczyni X edycji tegoż konkursu z 2017r.
Przygotowaniem Natalii i Filipa do festiwalu zajmowała się p. A. Leczycka.
25 maja uczniowie z klas IIIa i Ia wyruszyli na wycieczkę do Trójmiasta. Pierwszym punktem naszej wyprawy było Centrum Hewelianum w Gdańsku. Uczestniczyliśmy w zajęciach Kropla wody oraz zwiedziliśmy wystawę interaktywną Dookoła świata. Dzięki pięknej aurze mogliśmy zrelaksować się na plaży w Gdyni. Następnie poszliśmy na spacer bulwarem nadmorskim, gdzie kolejną atrakcją były zacumowane okręty.
Po pysznym obiedzie kupiliśmy pamiątki znad morza i z uśmiechami na ustach, pełni wrażeń bezpiecznie wróciliśmy do domu.
23 maja przy pięknej pogodzie w SP3 Biskupieccy Badacze Wody i Warmińskie Kropelki zorganizowali Festiwal Wody. Podczas trzygodzinnej imprezy uczniowie zaprezentowali wiele różnorodnych stoisk, przy których można było; degustować wodę oraz poznać zalety picia wody, poznać organizmy żyjące w wodzie, uczestniczyć w wielu konkursach, np. wodny milioner, quiz wodny, układać wodne puzzle, , poznać właściwości cieczy oraz tworzyć wielkie bańki mydlane. Były również konkurencje sportowe. Uczestnicy projektu Biskupiecki Badacz Wody mierzyli zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie tlenomierzem zakupionym na potrzeby wspomnianego projektu. Całość koordynował i prowadził Bernard Czerwiński.
„Poznajemy pracę naszych Tatusiów”, pod takim hasłem rozpoczęliśmy cykl spotkań z ojcami dzieci z klasy IIa.
Pierwszym naszym gościem był Kapitan Żeglugi Wielkiej Pan Mirosław Łakomy. Nasz absolwent, a dziś Tatuś Bartka, Juli i Natalii. Pan kapitan opowiadał dzieciom o swoich podróżach, które odbywał, o pracy marynarzy, o portach do których zawijał wraz z załogą. Pokazywał jak potężnymi jednostkami dowodzi. Opowiedział również jakie szkoły należy ukończyć, by móc uzyskać kapitańskie szlify i że dziewczynki, też mogą wstępować w szeregi Akademii Żeglarskiej.
Było, też sporo śmiechu, kiedy Pan Kapitan opowiadał o pasażerach „na gapę”, czyli gromadce pingwinów, które zmęczone podróżowaniem przy użyciu własnych mięśni część trasy odbyły na pokładzie kontenerowca dowodzonego przez niego. Na potwierdzenie, pokazał nam serię zdjęć pingwinów siedzących na pokładzie.
Drugim gościem dzieci był Pan Grzegorz Wejs, tata Oskara, Oliwii i Oliwiera. Tym razem zajęcia odbywały się w stołówce szkolnej, bo pan Grzegorz jest z zawodu kucharzem. Obecnie pracuje w Norwegii we włoskiej restauracji „Oliwia”.
Najpierw opowiedział nam o swoim doświadczeniu zawodowym, gdzie pracował i co robił jako kucharz, gdzie obecnie pracuje i jakie są jego plany zawodowe na kolejne lata. A potem wraz z dziećmi przygotował deser pannacota i uwielbianą przez dzieci pizzę. W trakcie przygotowywania dań opowiadał dzieciom: w jaki sposób dobierać składniki, na co zwracać uwagę, skąd się wywodzą owe dania i jakich produktów do ich przygotowania najlepiej użyć.
I znów radości co niemiara, bo wszystkie dania nam wyszły i jeszcze zdaniem naszej Szefowej Kuchni pani Ani oraz samych maleńkich „kucharzy”, były przepyszne.
Kolejnym, już trzecim gościem był tata Małgosi Pan Piotr Kowalski, pracownik Służb Więziennych.
Pan Piotr pokazał nam i omówił stopnie jakie zdobywają osoby służące w służbach więziennych. Pokazał mundury w jakich obecnie chodzą pracownicy mundurowi, na co dzień i na galowo. Opowiedział jakie szkoły powinniśmy ukończyć by móc pracować w tychże służbach.
Z zaciekawieniem i w napięciu słuchaliśmy na czym polega praca Służb Więziennych i jak bywa trudna i niebezpieczna. Dzięki temu spotkaniu, mamy świadomość jak bardzo jest nam potrzebna praca takich osób jak Tatuś Małgosi.
Moduł Liga Matematyczna został zmodyfikowany
W sobotę, 19 maja, czworo uczniów z naszej szkoły wzięło udział w klasyfikacyjnym turnieju szachowym w Olsztynie. Byli to: Małgosia Matusewicz i Wojtek Nosek z VIC, Mikołaj Kostyra z VA i Janek Nosek z IIIC. W turnieju można było zdobyć punkty do rankingu szachowego oraz kategorię szachową. Start naszych zawodników okazał się bardzo udany: troje z nich właśnie zdobyło V kategorię, są to: Małgosia, Wojtek i Mikołaj. Najlepsze miejsce zajął Mikołaj Kostyra – wśród 22 rywali z całego województwa był 6!
Start w takim turnieju to dla naszych początkujących szachistów debiut. Debiut i jednocześnie początek kariery szachowej – od tego momentu są czynnymi szachistami zarejestrowanymi w Polskim Związku Szachowym. I mają już pierwsze punkty rankingowe.
Wyjazd zorganizował opiekun kółka szachowego, pan Roman Leśniewski.
Wiosenna pogoda zachęciła klasę I B do wyjazdu na wycieczkę i zwiedzania jedynych na Warmii i Mazurach ogrodów pokazowych i motylarni pani Magdaleny Markiewicz w Marcinkowie pod Mrągowem. Ogrody te powstały w 2013 roku i można w nich podziwiać ciekawe gatunki roślin z różnych stron świata, elementy małej architektury ogrodowej, a w motylarni zobaczyć motyle i ich domki.
Uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Cykl życiowy motyla”, spacerowali wśród roślinności, spędzali czas na świeżym powietrzu.
Uczniowie i wychowawca składają podziękowania pani Magdalenie Markiewicz za wspaniałe przyjęcie, rodzicom dziękujemy za współpracę, pomoc w opiece i organizacji wycieczki. Zakładom Mięsnym Warmia dziękujemy za smaczne kiełbaski.
Wychowawca Ewa Pałaszewska
Uczniowie klas: 6a i 7b wraz z wychowawcami i rodzicami zorganizowali wycieczkę szkolną na Litwę. Wycieczka odbyła się w dniach 15- 16 maja 2018 roku.
W programie wycieczki zaplanowano część rekreacyjną w kompleksie basenów w przepięknej miejscowości Druskienniki. Najważniejszym jednakże celem wyprawy było poznanie historii Polaków, którzy od ponad 600 lat zamieszkują tereny obecnej Litwy i są jedną z najliczniejszych mniejszości narodowościowych.
Historia Polaków na Litwie sięga końca XIV wieku, kiedy Wielki Książę Litewski Jagiełło zaślubił królową Polski Jadwigę i objął tron Rzeczpospolitej . Wówczas na Litwę przybywają kapłani, zakonnicy, członkowie dworu, szlachta i rycerstwo. Osiedlają się tam i tworzą powiększającą się społeczność żyjącą w symbiozie z Litwinami.
Dzięki wycieczce uczestnicy poznali nierozerwalną historię dwóch narodów, które przez setki lat tworzyły wspólną kulturę, sztukę i architekturę.
W czasie wycieczki odwiedziliśmy dwie stolice Litwy: Stare Toki i Wilno. Wilno to szczególne miasto, w którym język polski żyje na ulicach i rodacy z Polski są traktowani z sympatią. W tym mieście ogromne wrażenie zrobiły sięgające średniowiecza zabytki, niepowtarzalny klimat Starego Miasta, przepych architektoniczny kościołów oraz moc obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej. Kolejnym miejscem, które mieliśmy okazję zobaczyć były Stare Troki. W tej urokliwej miejscowości położonej między dwoma jeziorami znajduje sie na wyspie zamek zbudowany przez księcia litewskiego Witolda.
Dla pani Jolanty Okuniewskiej wycieczka była nawiązaniem do korzeni rodzinnych. Wspólnie
z uczniami i opiekunami odwiedziła polsko- litewskie przedszkole w Ludwinowie. W tej podwileńskiej miejscowości mieszkali dziadkowie pani Jolanty, którzy po II wojnie światowej, jak wiele polskich rodzin przenieśli się na Warmię.
Obecne przedszkole wcześniej było polską szkołą podstawową. Placówka powstała w 1926 roku i działała do 2013 roku.
Gościnne przedszkolaki wraz z kadrą przedszkola przygotowały dla nas krótką prezentację wierszyków. Uczniowie z "Trójki " zaprezentowali scenki do wierszy "Leń" oraz "Paweł i Gaweł" , wręczyli polskie książeczki, maskotki oraz pamiątki przekazane przez Urząd Miasta w Biskupcu. Pani wicedyrektor Lilija Jakonis przybliżyła nam historię miejscowości oraz oprowadziła po placówce, która, pomimo tego, że mieści się w wiekowych murach, została w ostatnim czasie odnowiona i tworzy przytulne miejsce do zabawy i nauki.
Krótki, dwudniowy pobyt w Wilnie i okolicach przekonał naszą młodzież, że Polakiem jest się zawsze, bez względu na miejsce urodzenia lub miejsce zamieszkania.
W przygotowaniu wycieczki uczestniczyli rodzice uczniów oraz nauczyciele: Jolanta Okuniewska, Katarzyna Zastryżna, Zbigniew Zastryżny, Robert Balcewicz.
W dniu 18.05.2018 roku o godz.9.30 w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego odbył się w naszej szkole koncert zespołu wokalnego "Cantos Delicium z Pyrzyc. Występ zespołu dostarczył nam niezapomnianych wrażeń muzycznych.
17 maja 2018 r. w naszej szkole odbył się Turniej Profilaktyczny. Turniej był zorganizowany podczas jednej godziny dla dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klas I-III oraz w czasie drugiej godziny dla uczniów klas IV-VII.
Podczas turnieju grupy klasowe zaprezentowały okrzyki i hasła promujące zdrowie, brały udział w teście wiedzy prozdrowotnej oraz uczestniczyły w konkurencjach sportowych. Dzieci przygotowały znaczki promujące zdrowy tryb życia i sposób odżywiania. Podczas Turnieju Profilaktycznego propagowano wśród uczniów wiedzę prozdrowotną i zdrowy styl życia; były także sytuacje i zadania kształtujące w uczniach postawę prozdrowotną; a podczas różnych konkurencji nastąpiła integracja i zdrowa rywalizacja.
Nad przebiegiem imprezy czuwały organizatorki, Panie: Agnieszka Żurawska, Joanna Dutkowska, Ewa Żurawska, Joanna Śmiełowska, Joanna Struj, Izabela Woronowicz, Jolanta Okuniewska.
15 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Internetowym Teatrze dla Szkół. Obejrzeli spektakl „Piotruś Pan” z Teatru Maska w Rzeszowie. W wymyślonej przez dzieci krainie - Nibylandii wszystko było możliwe, dorośli na nowo odkrywali świat baśni, a dzieci znalazły się w świecie dorosłych. Przedstawienie obejrzało 61 uczniów z klas I-III.
A. Ziętara
Odpowiedzialność prawna nieletnich
25 kwietnia 2018 roku w naszej szkole odbyły się dla uczniów klas 6 i 7 spotkania w formie prelekcji i dyskusji z Sędzią Sądu Rejonowego w Biskupcu, przewodniczącym III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Panem Leszkiem Wojtuń.
Problematyka spotkań obejmowała: Zasady postępowania w sprawach nieletnich, odpowiedzialność prawną nieletnich. Poruszana była tematyka praw i obowiązków nieletnich, zostały przedstawione: katalog środków wychowawczych i poprawczych, pojęcia przestępstwa, czynu karalnego, demoralizacji itp.
Uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą przestrzegania norm społecznych, dowiedzieli się jakie konsekwencje mogą wynikać z ich niewłaściwego zachowania, a ponadto zdali sobie sprawę z odpowiedzialności prawnej.
Dostarczona wiedza wpłynie również na kształtowanie odpowiedzialności za własne postępowanie. Spotkania zorganizowała Pani Agnieszka Żurawska, pedagog szkolny.
Warsztaty z psychologiem i pedagogiem
9 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Biskupcu wśród uczniów klasy V c zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe na temat komunikacji przez psychologa, Panią Katarzynę Oskrobę i pedagoga Panią Annę Folusiak z Powiatowej Poradni Psychologiczno- pedagogicznej w Olsztynie, Punkt Konsultacyjny w Biskupcu.
Uczniowie podczas indywidualnych i grupowych zadań, ćwiczeń, zabaw poznali czynniki, zachowania ułatwiające porozumiewanie się, zdobyli umiejętność konstruktywnego porozumiewania się z innymi, uświadomili sobie rolę aktywnego słuchania w procesie porozumiewania się, poznali bariery komunikacyjne i ich wpływ na proces porozumiewania się, uświadomili sobie znaczenie niewerbalnego porozumiewania się.
Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem i zostały zorganizowane przez Panią Agnieszkę Żurawską, pedagoga szkolnego.