Szkoła Podstawowa nr 3 w Biskupcu trzeci raz wyróżniona Certyfikatem „Szkoła Przyjazna Środowisku przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie za pracę na rzecz podnoszenia świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Dziękujemy rodzicom, instytucjom społecznościom lokalnym skupionym wokół naszej szkoły za pomoc i wsparcie w działaniach na rzecz środowiska przyrodniczego.
Na zdjęciu jedne z ostatnich zajęć – warsztaty ekologiczne w biskupieckich przedszkolach prowadzone przez Badaczy Wody przed wybuchem pandemii.
Wyróżnienie Międzynarodowa Szkoła Sukcesu –pojawiło się na międzynarodowej stronie Badacz Wody (www.badaczwody.pl/news)
Gratulacje dla Warmińskich Kropelek z Polski za pracę! Zespół ten włożył wiele wysiłku w połączenie działań związanych z badaniem wody i monitorowaniem lokalnych źródeł wody. Tak bardzo, że otrzymali dofinansowanie projektu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, aby kontynuować badania nad oceną jakości wody trzech jezior na swoim obszarze. Zespół został zaproszony na coroczne wydarzenie miejskie, Lokalne sukcesy, w pierwszym tygodniu marca, i otrzymał nagrodę na cześć ich nieustających wysiłków na rzecz zaangażowania zarówno szkoły, jak i społeczności lokalnej w pozytywne działania związane z wodą. Zespół aktywnie promuje zrównoważony rozwój żywności i był głównym dostawcą kanapek wegetariańskich na niedawnym ogólnokształcącym Forum Ekonomicznym. Była to część ich publicznej kampanii na rzecz podniesienia świadomości tajemnej wody w naszym jedzeniu. Dotarli do ponad 200 uczestników Forum! Dobra robota i kontynuuj niesamowitą pracę! Zespół Eksploratora Wody.
7 grudnia 2018 r. w auli Zespołu Szkół w Biskupcu odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu projektu Biskupiecki Badacz Wody.
Prowadzący tę uroczystość Patrycja Milewska i Wiktor Raczkowski przedstawili osiągnięcia całorocznej pracy Badaczy Wody oraz wyniki Mini SAAS. Pan Bernard Czerwiński – autor inicjatywy – przedstawił raport analizy wody pobranej z okolicznych jezior gminy Biskupiec. Zaprezentował także wyniki konkursu ekologicznego ogłoszonego w związku z realizacją zaplanowanych zadań.
Swoją obecnością zaszczycili organizatorów beneficjenci projektu – Pan Grzegorz Siemieniuk z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Pani Katarzyna Nowakowska, zastępca Burmistrza Biskupca.
O tło artystyczne konferencji zatroszczyły się - Pani Brygida Wiercińska wraz ze szkolnym chórem i autorka dekoracji – Pani Danuta Grabowska – Leszek.
W projekcie uczestniczyło 60 uczniów i wszyscy otrzymali za swój trud dyplomy oraz nagrody. Po słodkim poczęstunku niezapomniane chwile uwieczniono na wspólnym zdjęciu.
5 czerwca klasy IVc i Va uczestniczyły w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa nad jeziorami, rzekami i morzem pod hasłem „Wpływamy na bezpieczeństwo i edukację ekologiczną”. Zajęcia prowadziła Grupa Specjalna Płetwonurków RP pod kierunkiem Pana Macieja Rokusa.
Pokazy i ćwiczenia odbywały się z zachowaniem wszelkich, zasad bezpieczeństwa, co w żaden sposób nie wpłynęło na atrakcyjność formy Cały odczuwaliśmy pełen profesjonalizm prowadzących. Przekonanie to przełożyło się na pełne zaufanie w relacji mistrz –uczeń.
Podczas zajęć dzieci przygotowały się teoretycznie i praktycznie do bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Doświadczyły jak należy zachować się w trudnej sytuacji np. wywrotka kajaku czy wzywanie pomocy podczas tonięcia.
Te niezwykle atrakcyjne, a wręcz nieodzowne warsztaty polecamy wszystkim, którzy planują wypoczynek nad wodą.
Zajęcia dostarczyły dzieciom i opiekunom nowej wiedzy, niezapomnianych wrażeń, wielu emocji i radości, za które serdecznie dziękujemy.
Justyna Kalkowska, Joanna Dutkowska, Bernard Czerwiński oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Biskupcu.
Warmińskie Kropelki
Udało się nam skontaktować i zorganizować wideokonferencję ze szkołą Mater Boni Consilii St. Joseph School Paola na Malcie.
25 maja przez około 20 minut mieliśmy okazję opowiedzieć swoim rówieśnikom z Malty o naszym programie Badacz Wody. Powiedzieliśmy parę zdań o naszej szkole i naszych zadaniach, które realizowaliśmy w tym roku w ramach Badacza Wody. Pochwaliliśmy się, że dodatkowo realizujemy nasz Biskupiecki Badacz Wody i co w nim robimy. Opowiedzieliśmy jak wyglądał nasz Festiwal Wody.
Usłyszeliśmy o ich osiągnięciach. Powiedzieliśmy co nam się podoba w tym co oni robią. Umówiliśmy się na następną rozmowę w październiku. Dla naszych Badaczy wody było to nowe wyzwanie i duża przygoda.
Link do rozmowy przez wideo: https://youtu.be/jNlJd7TZsOU
23 maja przy pięknej pogodzie w SP3 Biskupieccy Badacze Wody i Warmińskie Kropelki zorganizowali Festiwal Wody. Podczas trzygodzinnej imprezy uczniowie zaprezentowali wiele różnorodnych stoisk, przy których można było; degustować wodę oraz poznać zalety picia wody, poznać organizmy żyjące w wodzie, uczestniczyć w wielu konkursach, np. wodny milioner, quiz wodny, układać wodne puzzle, , poznać właściwości cieczy oraz tworzyć wielkie bańki mydlane. Były również konkurencje sportowe. Uczestnicy projektu Biskupiecki Badacz Wody mierzyli zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie tlenomierzem zakupionym na potrzeby wspomnianego projektu. Całość koordynował i prowadził Bernard Czerwiński.
Warmińskie Kropelki zostały poproszone do udziału w lokalnym projekcie „Biskupiecki Badacz Wody finansowanym przez WFOŚGW w Olsztynie oraz Gminę Biskupiec . Projekt jest realizowany od kwietnia do końca grudnia 2018r. Uczestniczy w nim będzie 60 uczniów z SP nr 3. Celem projektu jest analiza wody w trzech jeziorach naszej gminy (j. Stryjewskie, Węgojskie i Kraks Mały). Warmińskie Kropelki zrealizują wyzwanie MINI SASS w każdej porze roku. Natomiast jezioro Kraks Mały, dodatkowo zadbamy o czystość , w ramach akcji „Świat bez plastikowych zanieczyszczeń). Już w najbliższą sobotę ruszamy do pracy. Nasz projekt zakończy się konkursem ekologicznym oraz konferencją, na której uczestnicy przedstawią wyniki wszystkich działań. O postępach naszej pracy będziemy informować na swoim blogu.